Çınarlı Kadınlar Çocuk İstismarını Kınadı
Çınarlı Kadınlar Çocuk İstismarını Kınadı
Tarih : 23-03-2020 1618 defa incelendi

Jinwar Kadın Merkezi, Türkiye’de hem kadınlara hem de çocuklara yönelik  sistematik bir hal alan taciz ve cinsel saldırılara tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Çınar Belediyesi Başkan Yardımcısı Necla Tamriş, belediye meclis üyeleri ve kadınlar katıldı.

Açıklamayı Jinwar Kadın Merkezi çalışanı sosyolog Delal Kızılkan yaptı. Cinsel istismar ve cinsel vakalarının bir insanlık sorunu olduğunu söyleyen Kızılkan, “Çocuk hak ihlallerinde dünya ortalamasında en yüksek seviyelerde yer alan Türkiye’de, devletin uyguladığı eksik yönetim, ayrıştırıcı dil, yasal düzenlemeler ve uygulanmayan cezalar çocuk istismarını artırır niteliktedir” dedi.

 

AKP Hükümeti’nin görevde olduğu günden itibaren kadın ve çocuk haklarını ihlal edecek düzenlemelerde bulunduğunu belirten Kızılkan, düzenlemeleri şu şekilde sıraladı:

“2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğiyle ortaokul ve lise öğrencilerinin nişanlanması serbest bırakıldı.2013 yılında evli öğrencilerin açık öğretim lisesine yönlendirilmesi düzenlemesi yapıldı.  2015 yılında Anayasa Mahkemesi resmi nikah kıymadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere ceza verilmesini ortadan kaldırdı. Yine Anayasa Mahkemesi bir yasa iptaliyle “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesinin önünü açtı. 2017 Mayıs ayında çocuk istismarının önlenmesi için hazırlanan araştırma önergesi, AKP Milletvekillerinin oy çokluğu ile reddedildi. Bunun son örneği kamuoyunda  ‘Müftülük Yasası’ olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın yasalaşma sürecidir”

‘Çocuk İstismarının Önünü Açan Yasal Düzenlemeler Yapıldı’

Kadınlara ve çocuklara yaklaşımın giderek geleneksel, eril ve toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan bir anlayışa sürüklendiğini dile getiren Kızılkan, geçtiğimiz günlerde İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki kız çocuğuna yönelik cinsel saldırıyı kınayarak, “İstanbul Avcılar’da 5 yaşındaki kız çocuğu için sokağa dökülen insanlar polis tarafından dağıtılmaya çalışıldı. Çocuk istismarının önünü açan yasal düzenlemeler uygulamaya konulurken, yaşanan istismar olaylarında muhalif taraf susturulmaya çalışılıyor. Ancak çocuk istismarlarını aydınlatan, takipçisi olan personel görev alanından sürgün ediliyor. ‘Çocuklar ölmesin’ diyen öğretmen cezaevine gönderiliyor. Medya da bu konuda hassas davranmalı mağdur değil, taciz ve tecavüzcüler teşhir edilmelidir ” diye konuştu.

‘İhtisas Mahkemeleri Kurulmalı’

Yalnızca çocuk davalarına bakan İhtisas Mahkemeleri kurulması gerektiğini ifade eden Kızılkan, “Güvenli bir gelecek kurabilmeleri adına etkin bir koruma sistemi oluşturulmalıdır. Hayatın her alanı yurtlar, okullar, rehabilitasyon merkezleri, kurs, sokak, hastane, kreş ve evler çocuklar için en güvenli yerler olmalı bu mekanlar onların geleceklerini karartan mekanlar olmaktan çıkmalıdır. Yalnızca çocuk davalarına bakan İhtisas Mahkemeleri kurulmalıdır” dedi.

‘Biz Değil, Siz Utanacaksınız’!

Kızılkan son olarak, “Bilinmeli ki biz kadınlar taciz ve tecavüz zihniyetine karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz ve takipçisi olacağız. ‘Çocuk susar sen susma’ değil,  ‘Çocuk susmaz sen de susma!’ Biz değil siz utanacaksınız” dedi.

Açıklama alkış ve sloganların ardından sona erdi.