Evlilik İşlemleri İçin İstenen Belgeler

EVLİLİK İŞLEMLERİ İÇİN İSTENEN BELGELER

1. Fotoğraflı Nüfus cüzdanlarının aslı ve birer adet fotokopileri (fotoğrafsız cüzdanlar kabul edilmez)

2. 4’er adet vesikalık fotoğraf (Evlendirme yönetmeliğine uygun ve son altı ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir)

3. Fotoğraflı Sağlık Raporu (Aile hekiminden bayan ve erkek için)

4. Evlenme Ehliyet Belgesi (Nüfus müdürlüklerinden temin edilebilir)

 

    EK BİLGİLER

1.Evlenme müracaatı için gelen çiftlerden birinin Çınar ilçe sınırları içinde ikamet etmesi gerekmektedir.

2.Müracaat saatleri 09:00-11:30 ile 13:00-16:00 arasındadır.

3.Eşi ölmüş yada boşanmış bayanların yeniden evlenebilmeleri için eşinin ölümünden yada boşanma tarihinden itibaren 300 günü doldurmuş olmaları, 300 gün dolmamış ise Aile mahkemesinden iddet müddetinin kaldırılması kararı almaları gerekmektedir.

5.On yedi yaşını tamamlayan erkek ve bayan anne ile babasının izni ile, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile, on altı yaşını tamamlayanlar hakimin (Aile Mahkemesi) izni ile evlenebilirler.

6.Soyadını kulanmak isteyenl bayanların müracaat anında belirtmeleri gerekmektedir.

7.Evlenme akit sonrası Mernis Evlenme Bildirimlerinin elden verilmesi yasaktır.

8.Evli yazan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi gerekir

9. Yabancı Evlilik :Yabancı uyruklu kişilerin kendi ülkelerin de nüfus bilgilerini tutan kurumdan medeni durumlarını gösteren belge , Avrupa ülkeleri için evlenme ehliyet belgesi , Lahey Devletler Özel Hukukuna taraf ülkeler için medeni durumunu gösteren belgelerin verildiği devlet yetkili makamınca belgeye tasdik şerhinin (Apostil) konulması , ayrıca verilen belgeyi Türkçe ye çevirisi  yapıldıktan sonra aslı ile aynı olduğunu teyidi için çevirisi yapılan belgeye de Apostil konulması gerekmektedir. Bu ülkeler dışında kalanlar için kendi ülkelerinde ya da Türkiye de kendi konsolosluklarından medeni durumunu gösteren belge alındıktan sonra konsoloslukta Türkçe çevirisi ile birlikte asıl belgenin de tasdik edilmesi gerekir.

10. Evlenmenin ikamet edilen yerden farklı bir yerde nikah kıymak isteyenler bağlı bulunduğu belediye evlendirme dairesin de evlenmeye engel bir halin bulunmadığı ve belgelerin tam olduğu anlaşılan çiftlere istekleri durumunda evlenme beyannamesinin izin belgesi onaylanarak verilir. Bu belgeyi alan çiftler yurt içinde veya yurtdışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda ayrıca bir dosya düzenlemesine gerek kalmadan evlenebilirler.

11.Mesai saatleri dışında kıyılacak nikahlar özel istektir.

12.Evlendirmeye ait evrakların geçerlilik süresi 6 aydır.

Not: Belediyemizde evlilik işlemleri randevu sistemi ile yapılmaktadır. Evlilik için gerekli tüm belgeleri tamamlayan çiftler müdürlüğümüz tarafından verilen gün ve tarihte nikahlarını kıyabilirler.

İLETİŞİM: 0412 511 3514